Instytut Badawczy Leśnictwa informuje o dużym zagrożeniu pożarowym lasów
Wskutek wysokich temperatur i braku opadów deszczu wilgotność ściółki jest bardzo niska i w wielu miejscach w kraju wynosi poniżej 10 proc., czyli poziomu oznaczającego ekstremalną podatność na zapalenie - poinformowało w sobotę PAP Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa.
Według autorów komunikatu od początku roku wystąpiło ponad cztery tysiące pożarów lasu.
Przewidywane na najbliższe dni wysokie temperatury i brak opadów sprawią, że zagrożenie pożarowe utrzyma się na wysokim poziomie. Zapowiadane załamanie pogody i związany z tym wzrost prędkości wiatru mogą spowodować, że ogień będzie się rozprzestrzeniał błyskawicznie.
Według Instytutu Badawczego Leśnictwa 99 proc. wszystkich pożarów powstaje z powodu nieumyślnego bądź świadomego działania ludzi przebywających w lesie lub jego sąsiedztwie, którzy nieostrożnie, lekkomyślnie lub celowo używają ognia.
"Zwracamy również uwagę na to, że w związku panującą pogodą mogą zostać wprowadzone w niektórych rejonach kraju okresowe zakazy wstępu do lasu ze względu na zagrożenie pożarowe" - czytamy w komunikacie.
Mapa zakazów wstępu do lasu jest dostępna na stronie: https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/.
Dodatkowo na stronie http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/ można zapoznać się z mapą zagrożenia pożarowego lasu, opracowaną zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Środowiska.(PAP)
iżu/ drag/