reklama
kategoria: Kraj
5 lipiec 2024

Jazz na Starówce od 6 lipca

zdjęcie: Jazz na Starówce od 6 lipca / fot. PAP
fot. PAP
Wybitne osobowości polskiej sceny jazzowej: Aga Zaryan, Adam Makowicz Włodzimierz Nahorny, Marek Napiórkowski, oraz goście zza granicy m.in. Christian Sands Trio, Emmet Coehn Trio oraz kwartet Adzika Sendeckiego wystąpią podczas 30. Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce 2024.
REKLAMA

Recital wybitnego pianisty Adama Makowicza zainauguruje festiwal 5 lipca wieczorem w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

A następnie, w każdą sobotę lata – od 6 lipca do 31 sierpnia koncerty będą się odbywać na Rynku Starego Miasta. Od lat miejsce to gromadzi wielotysięczną publiczność warszawiaków i gości, którzy w wakacje odwiedzają stolicę.

„W tym roku mamy edycję szczególną festiwalu, który ma już swoją trzydziestoletnią historię. To były ważne i piękne lata, setki wspaniałych koncertów, premier i ciekawych projektów - powiedziała PAP Iwona Strzelczyk- Wojciechowska, która wraz z Krzysztofem Wojciechowskim organizuje Jazz na Starówce. – Mamy satysfakcję, kiedy widzimy, że kolejne pokolenia polubiły jazz. Festiwal w ciągu tych lat zgromadził blisko milionową publiczność” – zaznaczyła Strzelczyk- Wojciechowska dyrektor artystyczna festiwalu.

Według organizatorów, ideą, która od początku im przyświecała, było prezentowanie różnorodnych nurtów polskiego, europejskiego i światowego jazzu. Festiwal ma piękny dorobek artystyczny, przedstawił publiczności największe nazwiska sceny jazzowej i wykreował także młodych, utalentowanych muzyków.

„Gwiazdy jazzu, prekursorzy i innowatorzy gatunku, ulubieńcy publiczności i tym razem pojawią się na naszym festiwalu” – dodaje Strzelczyk Wojciechowska.

Pierwszy koncert jubileuszowej edycji odbędzie się w sobotę 6 lipca na Rynku Starego Miasta. Wystąpi czołowy polski gitarzysta i kompozytor Marek Napiórkowski ze swoim Sextetem, którego skład tworzą: grający na klarnecie basowym Henryk Miśkiewicz; saksofonista sopranowy i tenorowy Adam Pierończyk; kontrabasista i gitarzysta basowy Robert Kubiszyn; pianista Dominik Wania oraz perkusista Paweł Dobrowolski.

Festiwal miał rozpocząć inny wykonawca – amerykański gitarzysta Mark Whitfield, ale organizatorzy wydarzenia wydali oświadczenie, iż w związku z informacjami, dotyczącymi koncertów Marka Whitfielda w Rosji, zdecydowali się odwołać jego koncert planowany 6 lipca w ramach 30. Edycji Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce w Warszawie. „W obliczu wojny na Ukrainie, nasza decyzja podyktowana jest szacunkiem dla wolności i demokracji” – napisali organizatorzy festiwalu, Fundacja Jazz Art.

Publiczność tego dnia usłyszy Marka Napiórkowskiego, czołowego polskiego gitarzystę i kompozytora.

Od początku kariery Napiórkowski pojawia się na wysokich miejscach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników „Jazz Forum”, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku.

Muzyk lubiany przez publiczność, doceniany przez branżę i krytykę szesnastokrotnie był nominowany, a w 2019 r. wyróżniony statuetką Nagrody Muzycznej FRYDERYK za album „Szukaj w snach”.

Jest też laureatem nagrody Mateusze Trójki 2018 za album „WAW-NYC” będący, zdaniem kapituły, „muzycznym pomostem pomiędzy Warszawą i Nowym Jorkiem, niepodważalnym dowodem, że muzyka nie zna granic gatunkowych i geograficznych”. Samego Artystę jury doceniło za „podziwiany od lat wyjątkowy kunszt wykonawczy”.

Za ścieżkę dźwiękową do filmu „Bejbis” Andrzeja Saramonowicza otrzymał nominację do Polskiej Nagrody Filmowej „Orły” 2023 oraz Nagrodę Publiczności w konkursie Krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej w kategorii Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku. Nominowany także w kategorii Osobowość Roku do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023. Wyróżniony za muzykę do filmu „Miłość i puste słowa” w reżyserii Małgorzaty Imielskiej podczas 48. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2019. Spełnia się także jako kompozytor muzyki teatralnej. W latach 2017-2019 prowadził autorską audycję „Dźwięki nieoczywiste” w Chilli Zet, obecnie jest gospodarzem audycji „Napiór w eterze” na antenie Radia Nowy Świat.

Od 2017 roku wykładowca w klasie gitary jazzowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, od 2023 roku posiada tytuł profesora sztuk muzycznych. Nagrał ponad 150 płyt z różnymi wykonawcami.

Marek Napiórkowski jest muzykiem wszechstronnym o wyraźnie zaznaczonym własnym stylu gry, po którym – zdaniem krytyków muzycznych - rozpoznaje się największych artystów.

„Zapowiada się koncert z rozmachem wirtuoza gitary i wrażliwego improwizatora” – zapewniają organizatorzy.

W ramach programu festiwalu wystąpią: 13 lipca - Christian Sands Trio; 20 lipca - Aga Zaryan Quintet; 27 lipca - Adam Wendt Quartet z projektem The Choice; 3 sierpnia - Nahorny/Schmidt/Bogdanowicz/Biskupski Freedom Book - Echoes Of Heyday; 10 sierpnia - Emmet Cohen Trio; 17 sierpnia - Fabrizio Bosso Quartet We – Wonder; 24 sierpnia - Johann Arman Organ Trio; 31 sierpnia - Adzik Sendecki Quartet & Ken Norris - „In memories of Al Jarreau”.

Patronat honorowy festiwalu objął Prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Wydarzenie dofinansowano ze środków - Miasta Stołecznego Warszawy, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez NIMiT, Zarządu Województwa Mazowieckiego

Informacje o programie na stronach www.jazznastarowce.pl oraz www.facebook.com/festiwaljazznastarowce (PAP)

Autorka: Anna Bernat

abe/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Jelcz-Laskowice
5.7°C
wschód słońca: 06:48
zachód słońca: 16:19
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jelczu

kiedy
2025-03-14 18:00
miejsce
Centrum Sportu i Rekreacji...
wstęp biletowany