W Gdańsku uroczystości związane z upamiętnieniem 44. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych
W obchodach przed legendarną bramą Stoczni Gdańskiej wzięli udział m.in.: minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska, minister sprawiedliwości Adam Bodnar, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski, żona historycznego przywódcy "Solidarności" i późniejszego prezydenta Lecha Wałęsy - Danuta Wałęsa i jeden z działaczy ówczesnych Wolnych Związków Zawodowych, a obecnie senator, Bogdan Borusewicz.
"Dzisiejsza data jest wyjątkowym momentem w naszej narodowej i społecznej pamięci. Obchodzimy 44. rocznicę porozumień sierpniowych, które na zawsze zmieniły bieg historii Polski i całej Europy" - podkreśliła minister Wróblewska. Jak dodała, "wspominając tamte historyczne chwile, pamiętajmy o sile, jaką daje nam solidarność". "To ona pozwoliła Polakom przełamać kajdany opresji i dziś przypomina nam, jak ważne jest wspólne działania na rzecz dobra wspólnego" - zaznaczyła.
Prezydent Dulkiewicz zaznaczyła, że "nam tutaj, w Gdańsku, na Pomorzu, w Polsce, zdarzyła się rewolucja, wygrana, pokojowa, dająca nadzieję, szczera i czysta". "Płynie z niej wielka lekcja solidarnego działania, wolnego od prywaty, życzliwego i konstruktywnego. Wciąż za mało czerpiemy z tego źródła" - oceniła prezydent Gdańska.
"To jest szczególny dzień, kiedy otwierano Bramę nr 2 na miasto. Strajk się zakończył. Powstała +Solidarność+, prawie 10 mln ludzi zorganizowanych w demokratycznej organizacji, z bardzo różnych środowisk, bardzo różne generacje, (...) a jednak wspólny cel: wolność, prawda, prawa człowieka, samorządność" - przypomniał Kerski.
Po przemówieniach uczestnicy uroczystości dokonali symbolicznego otwarcia historycznej Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej.
44 lata temu o godz. 17 w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski; delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury; przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie; uroczystość podpisania porozumienia transmitowała TVP.
Porozumienie, które podpisali przewodniczący MKS Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski, w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. (PAP)
dsok/ mja/ sdd/