Od czwartku w Świdnicy Festiwal Bachowski
Szczególne miejsce na mapie koncertów Festiwalu Bachowskiego zajmuje wpisany na listę UNESCO ewangelicki Kościół Pokoju w Świdnicy. Tam odbędą się główne wydarzenia festiwalowe. „W tym kościele w XVIII w. pracował jako kantor uczeń Jana Sebastiana Bacha. Bach przysłał listy polecające do Świdnicy, zachował się też prywatny list wysłany do ucznia Christiana Gottloba Weckera. Ta historia stała się kanwą do tego, aby właśnie w Świdnicy zorganizować Festiwal Bachowski” – powiedział w rozmowie z PAP sekretarz artystyczny festiwalu Krzysztof Dix.
Mottem tegorocznej edycji imprezy jest tytuł jednego z utworów estońskiego kompozytora Arvo Pärta „Hymn to a Great City”. „W tym roku obchodzimy 25-lecie festiwalu. Tegoroczna edycja ma być hymnem dla wspaniałego miasta, jakim jest Świdnica, miasta wielkiego swoimi zabytkami, swoją tradycją i kulturą” - powiedział Dix.
W programie festiwalu zalazło się ponad 20 koncertów, które odbywać się będą w Kościele Pokoju, Katedrze Świdnickiej oraz kilku zabytkowych kościołach w okolicznych miejscowościach – w Piławie Górnej, Łagiewnikach czy Walimiu.
Melomanami wysłuchają m.in. dzieł Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Josepha Haydna, Roberta Schumanna, Johannesa Brahmsa czy Ludwiga van Beethoven.
Dix mówiąc o wydarzeniach tegorocznej edycji wskazał m.in. na koncert, który odbędzie się w piątek, 19 lipca, w Katedrze pw. św. Stanisława i Wacława. Pianistka Wioletta Fluda-Tkaczyk wykona podczas tego wydarzenia dzieło Oliviera Messiaena „20 spojrzeń na Dzieciątko Jezus”. „To jest utwór, który powstał w 1944 r. i od tego czasu w Polsce wykonało go jedynie czterech pianistów. To jest duży i bardzo trudny utwór, a jednocześnie niezwykle mistyczny” – podkreślił sekretarz artystyczny świdnickiego festiwalu.
Festiwal Bachowski zakończy się w niedzielę 28 lipca.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ dki/